| Inhoud | 5 |
|---|
| Deel 1 Achtergronden van het EDOMAH-programma | 10 |
|---|
| 1 Ontwikkeling en evaluatie van EDOMAH, een evidence-based interventieprogramma | 11 |
| Introductie | 11 |
| Het EDOMAH-programma | 11 |
| Doelstelling en inhoud | 11 |
| Doelgroep EDOMAH-programma | 13 |
| Evidence voor het EDOMAH-programma | 14 |
| Het model van toenemend bewijs | 14 |
| De ontwikkeling van de richtlijn | 15 |
| Kwalitatief onderzoek | 16 |
| Praktische toelichting bij de ergotherapiecasus | 17 |
| Pilotonderzoek | 17 |
| Effectonderzoek | 17 |
| Onderzoek naar de kosteneffectiviteit | 19 |
| Pilot-implementatieonderzoek | 19 |
| Implementatieproject | 20 |
| Samenvatting en conclusie | 21 |
| Literatuur | 21 |
| 2 Theoretische achtergronden van het EDOMAH-programma | 23 |
| Inleiding | 23 |
| Het Model of Human Occupation (MOHO) | 24 |
| Cliëntgecentreerd werken | 24 |
| Voorbeeld | 24 |
| Focus op het handelen | 25 |
| Inhoud en opbouw van het MOHO | 26 |
| Wil | 28 |
| Gewenning | 28 |
| Uitvoeringsvermogen | 29 |
| Omgeving | 29 |
| Participatie, uitvoering en vaardigheid | 30 |
| Handelingsidentiteit, -competentie en -situaties | 31 |
| Levensverhaalmethoden | 32 |
| Het Occupational Performance History Interview (OPHI-II NL) | 33 |
| Doel OPHI-II NL | 33 |
| Opbouw OPHI-II NL | 33 |
| Gebruik OPHI-II NL | 34 |
| Doelgroep OPHI-II NL | 34 |
| De HOW (Handleiding Observatie Wil-systeem) | 35 |
| Doel HOW | 35 |
| Opbouw en gebruik HOW | 36 |
| Het Etnografi sch Raamwerk en -Interview | 36 |
| Doel Etnografi sch Raamwerk | 37 |
| Etnografi sch Interviewen | 38 |
| Uitgangspunten van het Etnografi sch Interviewen | 39 |
| De interviewer is de lerende, de mantelzorger de expert. | 39 |
| Het interview is semigestructureerd. Start met globale vragen en vraag dan door op basis van hetgeen de man-telzorger vertelt. G | 39 |
| Probeer aan te sluiten bij de taal van de mantelzorger. | 39 |
| Zoek naar thema’s, metaforen, die in het verhaal van de mantelzorger terugkomen. | 39 |
| Laat regelmatig merken dat je geïnteresseerd bent in wat de mantelzorger vertelt | zorg dat de mantelzorger zich erkend voelt. |
| Let op dat je niet in de expertrol treedt. Laat vooral mer-ken dat jij geen kennis hebt van wat de zorgsituatie voor deze mantel | 39 |
| Vraag door en zorg dat de mantelzorger de gelegenheid krijgt nauwkeurig te beschrijven wat hij bedoelt. | 39 |
| Herhaal regelmatig wat er is gezegd en controleer regel-matig of je het goed begrepen hebt. | 39 |
| Het interview is asymmetrisch, dat wil zeggen: zorg ervoor dat de mantelzorger het meest aan het woord is. | 39 |
| Belevingsgerichte zorg | 39 |
| Doel belevingsgerichte zorg | 40 |
| Het Cognitive Disabilities Model | 40 |
| Het Consultmodel voor de mantelzorger | 41 |
| Samenvatting en conclusie | 44 |
| Literatuur | 44 |
| 3 Dementie | 46 |
| Inleiding | 46 |
| Het ziektebeeld dementie | 46 |
| Alzheimerdementie | 48 |
| Vasculaire dementie | 49 |
| Lewy-bodydementie | 49 |
| Frontotemporale dementie | 50 |
| Overige dementieën | 50 |
| Delirant beeld | 50 |
| Mild Cognitive Impairment (MCI) | 51 |
| Jong dementerenden | 51 |
| Gedragsproblemen bij dementie | 52 |
| Voorbeelden van gedragsproblemen bij dementie | 52 |
| Apathie | 53 |
| Belangrijkste symptomen van apathie | 53 |
| Depressie | 55 |
| Landelijke ontwikkelingen | 57 |
| Dementie en therapie | 58 |
| Benaderingswijzen bij dementie | 60 |
| Algemene benaderingswijze van ouderen met dementie | 60 |
| Belevingsgerichte zorg | 61 |
| Benaderingswijzen en fasen van dementie | 64 |
| Samenvatting en conclusie | 66 |
| Literatuur | 66 |
| 4 De oudere met dementie | 68 |
| Inleiding | 68 |
| De gezonde oudere | 68 |
| De kwetsbare oudere | 70 |
| De oudere met dementie | 71 |
| Belangrijke factoren voor ergotherapie-interventie voor de oudere met dementie | 73 |
| Motivatie | 73 |
|
|